ה- Mac OS X Mountain Lion של אפל נלחם בווינדוס 8 כשאשר שתי מערכות ההפעלה מהמרות על הפיצ'רים הניידים שלהן!

lion vs windows

lion vs windows 8

מיקרוסופט ואפל פיתחו גרסאות חדשות של מערכות ההפעלה שלהן. ההשקה הייתה במרחק חודשים ספורים אחת מהשנייה. למרות ש-Windows ממשיכה לשלוט בשוק מערכות ההפעלה הנפוצות (מחשבי פיסי ביתיים), העלייה של הניידות במחשב (תודות להצלחה של אפל עם ה-iPad וה-iPhone, מאיימת להחליף את מחשבי הפיסי כמרכז החיים הממוחשב של כולנו.

מיקרוסופט בונה על ווינדוס 8 במאבק מול אפל

הטרנד השפיע על מיקרוסופט בגדול. מסך הפתיחה של הווינדוס מציג אייקונים מרובעים, גדולים וצבעוניים המקושרים לאפליקציות מגע. מיקרוסופט מייעדת את מערכת ההפעלה גם ל-PC הרגיל וגם לטבלטים. המערכת מגיעה עם חנות אפליקציות והמון פיצ'רים נסתרים קטנים לאופטימיזציית חיי סוללה ותקשורת אלחוטית.

הטבלטים של ווינדוס יתמודדו עם תחרות מגוונות של חברת אפל הכוללת את ה- iPad ומגוון רחב של מכשירים שמריצים את ה-Google Android. חלק מאסטרטגיית ההתמודדות של מיקרוסופט עם האיוםהזה נשענת על הדגש של הווינדוס כפלטפורמה פרודוקטיבית מושלמת, אפילו על מסך מגע קטן יותר.

בבלוג Building Windows 8 המתאר את ווינדוס על ארכיטקטורת ARM המניעה רבים מהטבלטים בשוק היום, מיקרוסופט משתמשת בראשי התיבות WOA עבור שולחן העבודה החדש שלה. סטיבן סינופסקי, נשיא חטיבת Windows ו- Live Windows מרמז שהגרסה החדשה של אופיס תסופק כחלק אינטגרלי מחווית ה-Windows: "שולחן העבודה של WOA, כוללת גרסאות שולחן עבודה חדשות של  אאקסל, וורד, פאוורפוינט, תחת שם הקוד "אופיס 15". WOA תהיה מוצר ללא פשרות עבור אנשים שרוצים את היתרונות המלאים של היעילות המוכרת של האופיס".

כל זאת בנוסף לסביבת אפליקציות עשירה. במהלך החודשים האחרונים, מנהלי מיקרוסופט עודדו מפתחי צד ג' ליצור אפליקציות לווינדוס. החברה תדגיש אף יותר את עמוד השדרה הנייד של המערכת החדשה (וכמעט בוודאות) תציג את הקדימון לצרכן (שם יפה לגרסת בטא) בקונגרס המובייל העולמי השנה, בברצלונה.

אפל חזקה באפליקציות ניידות ומשפת את מערכת ההפעלה OS X

אפל חזקה באפליקציות ניידות

אפל חזקה באפליקציות ניידות

באופן דומה, Mountain Lion  (מערכת אפל), הגרסה הבאה של ה-MAC OS X של אפל, לוקחת רמזים ממערכות הפעלה ניידות – במקרה הזה, על ידי שילוב של מספר פיצ'רים שהופיעו לראשונה ב- iOS . אלו כוללים את ה- iCloud שמסנכרן מידע משתמש (כולל אימייל, לוחות שנה, אנשי קשר ומסמכים) בין מכשירים דרך הענן, ופיצ'ר הודעות חדש שמאפשר למשתמשי מק לשלוח מספר בלתי מוגבל של הודעות למכשירי iOS.

עם  אפל, אבולוצית כיוון לניידות מרגישה אורגנית ממש. מזה זמן מה, היא מגדירה את עצמה כחברת "ניידות בראש". הגרסה הנוכחית של התוכנה שלה Lion , משלבת חנות אפליקציות שנגזרה בבירור מזו הקיימת עבור iOS.

Windows ממשיכה להחזיק בחלק נכבד משוק מערכות ההפעלה הרגילות, מצב שלא סביר להשתנות בזמן הקרוב. השאלה הגדולה היא האם האימוץ של פרדיגמת המובייל על ידי Windows 8 יאפשר לה להילחם בכוחות שווים נגד אפל בשוק הטבלטים.

כמו שאומרים, נחיה ונראה, אך בהתבסס על הפיצ'רים החדשים ב-Mountain Lion נראה גם כי אפל לא מוכנה לתת למייקרוסופט להכתיב לחלוטין את האבולוציה של מערכות ההפעלה על  מחשבי הפיסי

אודות חגי לוי

חגי לוי - מיסד אתר 9Comp. בלוגר הכותב מדריכים, חדשות באתר. טכנאי למחשבי מקינטוש ופיסי. שירות בתשלום - פרטי ההתקשרות נמצאים בסמל הקטן של "הבית" (סוף החתימה) או בתפריט העליון "שירותים בתשלום".