טמפרטורה נמוכה במחשב היא המפתח למחשב תקין ומהיר!

במידה והמחשב שלכם איטי או שהוא מכבה את עצמו לבד, יש לבדוק את המאווררים במחשב (במיוחד את המאוורר של המעבד).

בדיקת אוורור טמפרטורה של המחשב

בדיקת אוורור טמפרטורה של המחשב

במדריך זה, טכנאי מחשבים מקצועי בתחום חומרת מחשבים, יכיר לכם תוכנה חינמית בשם SpeedFan, בעזרת התוכנה ניתן לנטר תקלות התחממות ולבדוק את תקינות המאווררים במחשב.

בונוס: בסוף המדריך תמצאו סרטון הממחיש את מהירות המחשב ללא מאוורר המעבד. צפו בו ותבינו עד כמה תלותי המחשב בכח אוורור.

הכירו את תוכנת SpeedFan

בעזרת התוכנה תוכלו לבדוק את טמפרטורת המעבד (CPUׂׂ), כרטיס המסך (GPUׂ) והדיסק הקשיח (HDDׂׂ).

בכדי להוריד את תוכנת SpeedFan הקליקו על הקישור, תמיד תוכלו להוריד גירסא עדכנית יותר בעמוד ההורדות של חברת Almico.

התקנה: ההתקה פשוטה, יש להפעיל את קובץ ההתקנה וללחוץ Next Next.

איך עובדים עם תוכנת SpeedFan?

יש להפעיל את התוכנה ולוודא שבצד ימין כל הרכיבים מופיעים עם סמל V בצבע ירוק, במידה ואחד מהרכיבים מופיע עם סמל "אש" באדום, יש תקלה במחשב.

דוגמא למחשב עם תקלת אוורור בכרטיס המסך GPU

תקלת אוורור בכרטיס מסך של מחשב

תקלת אוורור בכרטיס מסך של מחשב

חשוב לציין: מחשב עם תקלת אוורור יכול  להמשיך לתפקד, אך סביר להניח שרכיב החומרה יעבוד ב- 40-80% מהיכולות שלו.

  • במצב בו טמפרטורת המעבד גבוהה (איפה שכתוב Core), המחשב יהיה איטי, מסורבל ולעיתים גם יכבה את עצמו לבד.
  • במצב בו טמפרטורת כרטיס המסך גבוהה (GPU), תוכלו להשתמש במחשב עבור גילשה באינטרנט ועבודה מול תוכנות אופיס אך סביר להניח שאם תנסו להפעיל משחקים כבדים/תוכנות גרפיקה ועריכת וידאו, תחושו באיטיות ניכרת.
  • במצב בו טמפרטורת הדיסק גבוהה(HD) המחשב עלול לעבוד בצורה תקינה אך המידע השמור על הדיסק הקשיח נמצא בסיכון רב. רוצים ללמוד איך לבדוק את תקינות הדיסק הקשיח לעומק? הקליקו על הקישור.

טיפים מטכנאי מחשבים: אני ממליץ לכם לתטפל בתקלות התחממות של מעבדים ודיסקים קשיחים כמה שיותר מהר, טמפרטורה גבוהה יכול לשרוף את הרכיבי המחשב, נזק בלתי הפיך.

מומלץ לרכוש מארזי מחשב אייכותים מחברת Termaltech, המארזים הנ"ל מאסיבים ומגיעים עם מאוור גב חזק במיוחד השומר על טמפרטורה נמוכה במחשב.

איך מטפלים בתקלות התחממות?

עידכון: רוב תקלות ההתחממות נובעות ממאווררים שנסתמו מאבק מצטבר. שימרו על המחשב שלכם נקי מאבק בעזרת מפוח העלים RYOBI. "ריובי" זה מפוח עלים "קטן יחסית" לשימוש בייתי.

עם המפוח אפשר לנקות את המאווררים של המעבד, כ.מסך, מאוורר של ספק הכח, מאווררי צד בייסודיות (יש למפוח כח של סילון, הוא הופך את הרכיבים לחדשים כמו שיצאו מהמפעל).

איך מטפלים בתקלות אוורור במחשב

איך מטפלים בתקלות אוורור במחשב?

מעבד המחשב (CPU- Core) – כאשר התוכנה מציגה תקלה הקשורה ל- CPU, יש לדאוג להחליף את המאוורר הראשי של המעבד, מומלץ לרכוש מאוורר מחברות ידועות כמו Zalman או Alpine.

חשוב לציין: ישנם מצבים בהם התקלה נמצאת במעבד עצמו ולא במאוורר (נדיר), במצב הנ"ל אין הרבה מה לעשות, להחליף את המעבד או להישאר עם התקלה.

שוקלים לרכוש מאוורר מעבד חדש אך אינכם יודעים מהו סוג המעבד שלכם? העזרו בתוכנת CPUZ, תוכנה אשר מציגה את מפרט המחשב לעומק (בלשונית CPU תוכלו לדעת מהי תושבת המעבד שלכם, Socket)

כרטיס מסך (GPU) - כאשר תוכנת Speedfan מראה תקלה (סמל אש) ב- GPU, יש לדאוג להחליף את המאוורר הנמצא על כרטיס המסך, במידה ואין על הכרטיס מאוורר, יש להחליף את הכרטיס.

ברוב המצבים ניתן להמשיך לעבוד על המחשב מבלי לטפל בתקלת התחממות של כרטיס המסך, אם המחשב שלכם מתפקד בצורה סבירה, ואינכם מפעילים עליו משחקים/תוכנות גרפיקה/עריכה, תשאירו את המצב כמו שהוא.

דיסק קשיח (HDD) - כאשר התוכנה מציגה תקלת התחממות ב- HDD (סמל אש), יש לרכוש דיסק קשיח חדש ולהעתיק אליו את כל המידע. לפני רכישת הדיסק, ובמידה ויש לכם מידע מאוד חשוב, השתמשו בשרות Dropbox, גיבוי על שרתים מרוחקים ברשת האינטרנט (שרות חינמי עד 5 גיגה). לאחר רכישת הדיסק החדש, העזרו בתוכנת SyncToy בכדי לגבות את המחשב שלכם בצורה יעילה.

ספק כח (AUX) - יש לנקות את הספק או להחליפו

סרטון המחשת מהירות של מחשב ללא מאוורר המעבד

שימו לב עד כמה המחשב איטי כמנתקים ממנו את מאוורר המעבד!

http://www.9comp.com/?p=1957